niedziela, 6 marca 2016

SŁÓW KILKA O EURO...

Wiem, wiem, że obiecywałam posty o EURO w lutym..niestety wynikły pewne problemy i czas wydłużył się do marca. 
Już dzisiaj mam dla Was parę wstępnych informacji, które powinien wiedzieć każdy, prawdziwy kibic.


Mistrzostwa Europy w piłce nożnej
są to cykliczne (rozgrywane co 4 lata), odbywające się w latach parzystych rozgrywki sportowe organizowane przez UEFA (Unia Europejskich Związków Piłkarskich) na przemian z Mistrzostwami Świata. Biorą w nich udział piłkarskie reprezentacje seniorów z państw Starego Kontynentu.


W turnieju po raz pierwszy udział biorą 24 państwa z różnych stron Europy (do 2012 włącznie było to 16 zespołów), które podzielone są na sześć grup. Zostały one rozlosowane 12.12.2015 we Francji i każda z nich składa z czterech zespołów.


Z ciekawostek...
Drużyna, która wygra Euro musi brać udział w eliminacjach następnych mistrzostw, 
natomiast gospodarze mają automatyczny awans do turnieju finałowego.


System rozgrywek:

  1. eliminacje- mogą wziąć w nich udział wszystkie reprezentacje piłkarskie zrzeszone pod egidą UEFA, które zostaną zgłoszone do kwalifikacji przez swoje krajowe związki piłkarskie (warto pamiętać, iż w Polsce jest to PZPN, czyli Polski Związek Piłki Nożnej). Jednym z warunków jest przedstawienie wniosku w określonym terminie oraz brak zawieszenia tych państw przez UEFA w prawach jej członków.
  2.  turniej finałowy- rozgrywany jest systemem mieszanym (tzn. składa się z fazy grupowej i fazy pucharowej). Kwalifikuje się do niego 24 drużyny- gospodarz oraz reprezentacje, które z pozytywnym skutkiem przeszły eliminacje (bezpośrednio, bądź w meczach barażowych).

Grupy na EURO 2016 we Francji:

GRUPA A
GRUPA B
GRUPA C
GRUPA D
GRUPA E
GRUPA F
Francja
Anglia
Niemcy
Hiszpania
Belgia
Portugalia
Rumunia
Rosja
Ukraina
Czechy
Włochy
Islandia
Albania
Walia
Polska
Turcja
Irlandia
Austria
Szwajcaria
Słowacja
Irlandia Płn.
Chorwacja
Szwecja
WęgryPoniżej zdjęcia z trzech, bardzo ważnych dla mnie meczów:
  1. Polska- Belgia 17.11.2007- Chorzów- najważniejszy, bo to mój pierwszy i zarazem historyczny wyjazd na spotkanie biało-czerwonych. Pomimo mrozu i śniegu, po ponad 90 minutach gry (po wspaniałych bramkach Euzebiusza Smolarka) Polska awansowała do turnieju finałowego mistrzostw Europy po raz pierwszy w historii.
  2. Polska-Niemcy 11.10.2014- Warszawa- niezapomniany ze względu na atmosferę, nadzieje, piękną walkę i cudowną pogodę. "Niemożliwe staje się możliwe" to hasło opisuje ten mecz w najlepszy sposób (para Milik+Mila i wszystko jasne).
  3. Polska-Irlandia 11.10.2015- Warszawa- dokładnie rok po zwycięstwie nad Niemcami, 90 minut niepewności i ta wielka radość.."Viva la Pologne", "jedziemy do Francji"...z lecą w tle "Bałkanicą".Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Bardzo dziękuje za komentarze i zachęcam do ich pozostawiania.
Na każde pytanie postaram się odpowiedzieć. :)
Zostawiajcie namiary na swoje blogi, a na pewno je odwiedzę ;*